AtasoyWeb
 
AtasoyWeb - Hüseyin Atasoy
Bir bilgisayar mühendisi için programlama dili, öğrendiklerini sınadığı, deneyler yaptığı bir laboratuardır ve mühendisler deneylerini, kestiremedikleri sonuçları gözlemlemek için değil, öngördükleri sonuçları doğrulamak için yapar...

Firephone: Web Tabanlı Görüntülü Görüşme Uygulaması

Firephone, tarayıcılar üzerinde çalışan, WebRTC ve Firebase tabanlı bir eşten-eşe görüntülü görüşme uygulamasıdır.
Firephone ekran görüntüleri

Kaynak kodlar: github > firephone

Uygulamayı yazmaya geçen Kurban Bayramı tatilinde başlamıştım. Amacım sadece Firebase'i kurcalayıp alıştırma amaçlı basit bir uygulama yazmaktı. Tatil bitti ama uygulama bitmedi ve bu aralar zaman ayırmam imkansız. Uygulama bu haliyle çalışıyor olsa da çok eksiği var, biraz daha geliştirilmesi gerekiyor. Uygulamayı geliştirmeye devam etmek isterseniz açık kaynak kodlu olarak yayınladım: firephone

Yapılacaklar

"Yapılacaklar"dan ziyade uygulamanın kullanışlı olabilmesi için "Yapılması gerekenler"i sıralayayım. Dediğim gibi; hevesim kaçtı benim ama uygulamayı geliştirmeye devam etmek isteyen olursa bunlar belki fikir verir:

  • WebRTC'nin desteklediği ve uygulamanın NAT'ı aşabilmesi için kullandığı yöntem (STUN sunucusu) bazı ağlarda yetersiz kalıyor. Mobil ağlarda her iki tarafın da iç ve dış ip ve port bilgilerini elde edebilmemize rağmen eşten eşe bağlantı kuramıyoruz. UDP paketlerine bir şeyler oluyor; çözemedim. Bu durumda bir TURN sunucusu şart gibi görünüyor. Ama araya sunucu girmesini ve "eşten-eşe" mantığının bozulmasını istemiyorum.
  • Uygulama, WebRTC destekli tüm tarayıcılarda çalışsa da Android tarafında uygulamanın arkaplanda çalışıyor kalabilmesi için bir sarmalayıcı uygulamaya ihtiyacı var. Arama geldiğinde bildirim alınabilmesi için Firebase izleyicilerinin de oraya taşınması ve canlı tutulması lazım.
  • Uygulamanın her an çevrimiçi tutulması gerekli görülmüyorsa Android uygulaması yerine bir Chrome uygulaması da yazılabilir. İlgili servis işçisi kodlarını da github'a attım.
  • Açılan veri kanalı üzerinden mesajlaşmak mümkün. Kanal şu an zaten açılıyor ve aramaların sonlandırılması için gerekli iletişim bu kanal üzerinden yapılıyor. Diğer eksiklikler giderilirse bu kısım basit; sadece bir mesajlaşma arayüzü yazılacak.
Sayfayı
Posted: 02 Ekim 2016 Pazar, 14:22
Keywords: firephone, firebase, görüntülü görüşme, web tabanlı uygulama

Leave Comment

 
You are replying to comment #-1. Click here if you want to cancel replying.

 

Comments

No approved comment.
 
 
Sayfa 37 sorgu ile 0.016 saniyede oluşturuldu.
Atasoy Blog v4 © 2008-2020 Hüseyin Atasoy