AtasoyWeb - Hüseyin Atasoy
Bir bilgisayar mühendisi için programlama dili, öğrendiklerini sınadığı, deneyler yaptığı bir laboratuvardır ve mühendisler deneylerini, kestiremedikleri sonuçları gözlemlemek için değil, öngördükleri sonuçları doğrulamak için yapar...

GeKKo BLE

GeKKo BLE yardımıyla, kimlik kartınız yanınızda değilken de akıllı telefonunuz ile, GeKKo cihazlarının kullanıldığı yerlerde hızlıca geçiş yapabilirsiniz.
GeKKo BLE
Uygulama: GeKKo BLE

İlgili bağlantı: GeKKo - Geçiş Kayıt & Kontrol Cihazı

Normalde temassız kartlarla çalışacak şekilde tasarladığım GeKKo cihazlarının yeni donanım sürümleri artık BLE (Bluetooth Low Energy) desteğine de sahip. Bu sayede, bluetooth 4.0 ve üzerini destekleyen akıllı telefonlar ile bir GeKKo cihazının yakınından geçerken, cihazın çalışmakta olduğu moda uygun bir işlevi (kapı / bariyer açma, turnikeden geçme, bir konumda olduğunu bildirme vs.) çalıştırabilirsiniz.

GeKKo BLE Nedir?

GeKKo BLE, bir kademeli web uygulamasıdır (PWA). Uygulamayı, PWA destekleyen bir tarayıcının (örneğin Google Chrome) çalışabildiği tüm platformlarda (windows, linux, android, ios vs.) çalıştırabilirsiniz. Uygulama sayfasına bir kere girdiğinizde, uygulamayı yüklemeseniz bile, çevrimdışı iken de sayfayı kullanabilirsiniz. Uygulamanın kendisi ve girilen bilgiler, web tarayıcısı tarafından kendi cihazınızda depolanır. Uygulamaya girdiğiniz bilgileri silmek için tarayıcı geçmişinizi temizlemeniz yeterlidir.

Uygulamayı Kurma ve Kullanma

Uygulamayı kurmak istediğiniz telefonunuzda veya bilgisayarınızda Google Chrome tarayıcısı ile https://apps.atasoyweb.net/gekko/ adresini ziyaret edin.

Yüklemeyi bilgisayarınıza yapacaksanız, adres çubuğunun sağ köşesinde yükleme simgesi belirecektir. Bu simgeye tıklayarak uygulamayı yükleyebilirsiniz.

Uygulamayı telefonunuza kuracaksanız, telefonunuza yüklü Google Chrome tarayıcısından sayfaya girdiğinizde, altta "GeKKo BLE uygulamasını ana ekrana ekle" ibaresi belirecektir. Bu ibareye veya menüdeki "Uygulamayı Yükle" seçeneğine dokunarak uygulamayı telefona kurabilirsiniz.

Uygulamayı kullanabilmek için, size verilen kullanıcı adını, şifreyi ve kayıtlı isim bilginizi, sağ üstte yer alan "ayarlar" yazısına tıklayarak bir seferliğine girmeniz gerekir. Bu bilgiler hiçbir aşamada ne herhangi bir çevrimiçi sunucuya ne de GeKKo cihazlarına iletilmemektedir. GeKKo cihazları, kullanıcı kimliğinizi doğrulamak için özel bir bilginin aktarılmasını gerektirmeyen basit ve güvenli bir doğrulama algoritması kullanmaktadır.

Uygulamayı telefonunuza yükledikten sonra, yeni GeKKo cihazlarının yanından geçerken kart okutmanız gereken durumlarda, telefonunuzda uygulamayı çalıştırıp "Buradayım" yazısına dokunmanız yeterli olacaktır.

Leave Comment

 
You are replying to comment #-1. Click here if you want to cancel replying.

 

Comments

No approved comment.
 
Şu an bu sayfada 1, blog genelinde 9 çevrimiçi ziyaretçi bulunuyor. Ziyaretçiler bugün toplam 1823 sayfa görüntüledi.
 
Sayfa 44 sorgu ile 0.007 saniyede oluşturuldu.
Atasoy Blog v4 © 2008-2021 Hüseyin Atasoy