KANO - Gerçek Zamanlı Kağıt Notu Okuyucusu

KANO'yu Notları Bilgisayara Aktarmak İçin Kullanma

Not: Aşağıda yer alan bilgiler önceki sürüme aittir. Bayram tatili bitti ve malesef sayfadaki açıklamaların tümünü güncelleyemedim. Güncel sürümü "İndir" sayfasından indirebilirsiniz. En kısa sürede, indirme sayfasına 20, 25 ve 30 soruluk word şablonlarını ve yapılandırma dosyalarını da ekleyeceğim...


KANO ile bir excel dosyası yüklendikten sonra sütunların seçilmesi

Öncelikle eğer henüz bir form tasarlamadıysanız, programın webcamden not okuma özelliğini kullanmadan not girişlerinizi yine de hızlandırabilirsiniz. Bunun için bir hazırlık yapmanıza gerek yok. Programı asıl işlevi ile kullanmak istiyorsanız aşağıdaki paragrafı atlayarak bir sonraki başlığa geçebilirsiniz.

Programı çalıştırdıktan sonra, öğrencilerinizin numaralarının, adlarının ve soyadlarının (ikisi tek sütunda olmalı) bulunduğu excel dosyasını (bu bir csv dosyası da olabilir) 'Yükle' butonuna tıklayarak açın. Dosyayı seçtikten sonra program dosyada yer alan her sayfa için hangi sütunun hangi verileri taşıdığını soran bir pencere gösterir. Siz sütunları seçtikten sonra program listeyi yükleyecektir. Liste yüklendikten sonra webcami kullanmayacağınız için direkt T'ye (Tam) basın. Böylece liste, içeriğine göre otomatik olarak boyutlandırılacak ve kullanmayacağınız butonlar ve diğer elemanlar gizlenecektir. Bu aşamada hızlıca notları girmeye başlayabilirsiniz. Bunun için A (Ara) tuşuna basın ve açılan kutuya öğrencinin adının soyadının veya numarasının içerisinde geçen herhangi bir parça yazıp Enter'a basın. Sonra D'ye (Değiştir) basın. Program doğrulama amaçlı olarak seçilen öğrencinin adını ve soyadını seslendirir. İsim doğruysa direkt notunu girip Enter'a, doğru değilse Esc tuşuna basın. Yine doğrulama amaçlı olarak girdiğiniz not seslendirilir. Sıradaki öğrencinin notunu girmek için tekrar A tuşuna basın. Notları bu şekilde hızlıca girmeye devam edebilirsiniz. Tüm notları girdikten sonra tekrar T'ye basıp eski görünüme geri dönün ve 'Kaydet' butonu ile listeyi yeni bir dosya olarak kaydedin. Eğer notlarını girdiğiniz kağıtlar ayrı zarflarda ise her bir zarf bittiğinde 'Sayaç' butonuna tıklayıp son girilen not sayısını görebilir ve bir sonraki zarfta yer alan notları girmek için not sayacını sıfırlayabilirsiniz.

Numara ve Notların Girileceği Formu Tasarlama

Program ile birlikte bir form örneği de verilmiştir. Bir grafik düzenleme programı ile verilen şablondan faydalanarak kendinize yeni bir form tasarlayabilirsiniz. Formu hazırladıktan sonra dört köşesine birer içi dolu işaret yerleştirmeniz gerekmektedir. Formdan öğrenci numarasının sabit kalan kısımlarını istemeniz formun kaplayacağı alanın gereksiz yere büyümesine sebep olacağından, yalnızca öğrenci numaralarında öğrenciden öğrenciye değişen kısımların girilmesini istemeniz yeterlidir. Formu yalnızca bir defa tasarlayıp kaydettikten sonra istediğiniz sınavda kullanabilirsiniz.

Öğrenci Numarası ve Not Formatlayıcılarını Belirleme

İşaretlenebilecek alanların tanımlanması

Tasarladığınız formun nasıl okunup nasıl değerlendirileceğini belirlemek için öncelikle öğrenci numarası ve öğrenci notu formatlayıcılarını hazırlayıp programa girmeniz gerekir. (Bunu sadece bir defa hazırlayıp daha sonraki tüm sınavlarınızda kullanabilirsiniz.) Bunun nasıl yapılacağı 'Formatlayıcılar ve Lir Dili' sayfasında açıklanmış ve örneklenmiştir.

Formatlayıcıları hazırlayıp 'Yapılandırma Düzenleyici' penceresindeki seçenekleri düzenledikten sonra 'İşaretler' sekmesine geçin. Burada işaretleri doğru yere yerleştirebilmek için hazırlamış olduğunuz formu yükleyin. Yükleyeceğiniz form, kenarlarda boşluk (beyazlık) içermemelidir. Formu yükledikten sonra, işaretlenebilir alanları programa tanıtmak için fare yardımıyla ardışık olarak işaretleyin (ardışık olması önemli). Sol tuş işaret yerleştirmenizi, sağ tuşu son yerleştirilen işareti kaldırmanızı sağlar. Fare ile bir alana tıklarken CTRL tuşunu basılı tutarsanız düzenli aralıklarda belli sayıda nokta yerleştirilmesini sağlayarak bu işi hızlandırabilirsiniz.


Program artık kullanıma hazırdır ve bu işlemleri tekrar yapmanıza gerek yoktur. Yapılandırmada değişiklikler yaptığınızda programı kapatmadan önce 'Kaydet' butonu ile yapılandırmanızı bir dosyaya aktarmayı unutmayın.

Anahtar Kelimeler: kano nasıl kullanılır, kanoyu ayarlama, kağıt notu okuyucusu
© 2015-2021 Hüseyin Atasoy