Bir bilgisayar mühendisi için programlama dili, öğrendiklerini sınadığı, deneyler yaptığı bir laboratuardır ve mühendisler deneylerini, kestiremedikleri sonuçları gözlemlemek için değil, öngördükleri sonuçları doğrulamak için yapar...

Metin Sınıflandırma İçin ARFF Oluşturucu

Bu araç yardımıyla sınıflandırma amaçlı olarak metinlerden öznitelikler çıkarabilir ve Weka veya Matlab üzerine çalışabilen ARFF dosyaları oluşturabilirsiniz.
Metin Sınıflandırma İçin ARFF Oluşturucu ekran görüntüsü
Test edildi: Windows 7
Gereksinimler: Microsoft .Net Framework 3.5
Son sürüm: 1.2.0
İndirmek için: tıklayınız

Güncelleme (15/11/2011)


İlk Sürüm

Metin Sınıflandırma İçin ARFF Oluşturucu, AylarlarProgram, metin sınıflandırma işlemlerinde kullanılmak üzere elle sınıflandırılmış metinlerden en yüksek olasılıklı belli sayıda kelimeyi öznitelik olarak seçerek Weka veya Matlab üzerinde işlenebilen ARFF dosyaları oluşturur.

Verilerin Hazırlanması

Program, verileri klasörler ile sınıflandırılmış metin dosyalarından alır. Programın işleyeceği veriler şu şekilde hazırlanmalıdır:

Verilerin Yüklenişi

Veriler hazırlandıktan sonra program çalıştırılır ve "Kök Dizin Seç..." butonuna tıklanarak hazırlanan verilerin bulunduğu klasör seçilir. Program önce kelime olarak kabul edilebilecek minimum bitişik harf sayısını sorar ve seçili konumdaki dosyaları tarayıp metin dosyalarının, bu dosyaların sınıflarının ve dosyalardaki kelime sayılarının bir listesini gösterir.

Olasılıkların Hesaplanması

Veriler yüklendikten sonra "Oranları Hesapla" butonuna tıklanır. Program, kök dizin seçildikten sonra kullanıcıdan almış olduğu minimum kelime uzunluğu kısıtlamasına uyarak veriler içerisinde geçen kelimeleri, her bir kelimenin kelimeyi içeren veri kümesi içerisindeki kelime sayısına oranını ve veride bulunma olasılığını hesaplayıp sonuçların bir listesini gösterir.

Ayarların Yapılandırılması ve ARFF Dosyalarının Oluşturulması

Oranlar hesaplandıktan sonra "ARFF Oluştur" butonuna tıklanır ve ARFF dosyasının içeriği ile ilgili ayarlar görüntülenir:

Ayarlar yapıldıktan ARFF dosyası için konum belirlenir. Eğer "Her sınıfta test için ayrılacak maximum dosya sayısı" kısmına 0'dan büyük bir değer girilmişse program test dosyası için de konum sorar ve ardından ARFF dosyaları oluşturulur...

Sayfayı
Posted: 02 Kasım 2011 Çarşamba, 17:26
Keywords: arff dosyası, arff oluşturma programı, metin sınıflandırma

Leave Comment

 
You are replying to comment #-1. Click here if you want to cancel replying.

 

Comments (2)

Bülent
Reply
02 Kasım 2011 Çarşamba, 17:28
#1

Teşekkürler Hüseyin Hocam tamda arff oluşturma programına ihtiyacım vardı emeğine sağlık

Volkan
Reply
29 Kasım 2012 Perşembe, 14:02
#2

Yaptığınız çalışmayı yeni gördüm . Tam da benim çalışmamla ilgili idi .Teşekkür ediyorum.

 
 
Sayfa 37 sorgu ile 0.015 saniyede oluşturuldu.
Atasoy Blog v4 © 2008-2019 Hüseyin Atasoy