Bir bilgisayar mühendisi için programlama dili, öğrendiklerini sınadığı, deneyler yaptığı bir laboratuardır ve mühendisler deneylerini, kestiremedikleri sonuçları gözlemlemek için değil, öngördükleri sonuçları doğrulamak için yapar...

Portatif Elektronik Yoklama Cihazı

Daha önce hazırladığım kartlı yoklama cihazının, biraz daha kullanışlı ve ufak versiyonu.

Birkaç ay önce bir yoklama cihazı yapmıştım ve yoklamaların otomasyona aktarımı için de Chrome'a bir eklenti yazmıştım. Cihazın biraz daha kullanışlı ve küçük bir versiyonunu daha hazırladım. Eklentiyi de, yoklamaları dosya indirip yüklemeye gerek bırakmayacak şekilde tek tıklamayla çekecek ve otomasyona giriş yapıldığında da tek tıklamayla otomasyona aktaracak şekilde güncelledim.

  • Öncekinde kayıtları tutmak için bir sd kart kullanıyordum. Yoklamaları bilgisayara aktarmak için sd kartı çıkarmak/takmak zahmetli iş. Cihaz, kayıtları sd kart yerine artık bir eeproma kaydediyor. 32 ve 64 kblık eepromlara uygun olacak şekilde hazırladığım bellek haritası ve veri yapıları ile 32 kblık eepromda 700, 64 kblık eepromda 1400 öğrencinin kaydı tutulabiliyor (yaklaşık olarak).
  • Önceki tasarımda, cihaz 9 voltluk pil ile çalışıyordu ve yaklaşık 40mA akım çekiyordu. Yeni versiyonda, hem yazılım hem donanım bazlı iyileştirme ve önlemlerle artık yoklama alınırken cihaz 4mA - 7mA civarında akım çekiyor.
  • Yeni versiyonda daha küçük ve hafif bir oled ekran kullandım.
  • Cihaz 9 voltluk pil yerine artık usb kablosu yardımı ile şarj edilebilen bir lityum polimer bataryadan besleniyor.
  • Yeni cihazın kablosuz ağ desteği ve bir dahili sunucusu var. Bir akıllı telefon veya bir bilgisayar ile cihaza bağlanılıp yoklamalar görüntülenebilir ve indirilebilir.
  • Henüz 3 boyutlu bir çıktısını almadım ama cihaza bir de kutu tasarladım...

İlgili Yazılar: Kartlı Yoklama Cihazı, Kartlı Yoklama Aktarıcısı

Leave Comment

 
You are replying to comment #-1. Click here if you want to cancel replying.

 

Comments

No approved comment.
 
 
Sayfa 37 sorgu ile 0.006 saniyede oluşturuldu.
Atasoy Blog v4 © 2008-2019 Hüseyin Atasoy