KANO - Gerçek Zamanlı Kağıt Notu Okuyucusu

Gerçek Zamanlı Kağıt Notu Okuyucusu

KANO, anapencere

KANO Nedir?

Yüzlerce sınav kağıdının notlarını belirledikten sonra bir de bu notları bilgisayara aktarmanın ne kadar sıkıcı bir iş olduğunu bilirsiniz ya da tahmin edersiniz. KANO (KAğıt Notu Okuyucusu), klasik ve yeni versiyonla birlikte test sınavlarınızın notlarının bilgisayara excel formatında aktarımını kolaylaştırmak amacıyla hazırlanmış bir yazılımdır.

KANO v2.0 (09/06/2019)

KANO'nun ilk sürümünü (Mayıs 2015), sınav kağıtlarına yerleştirilen ve yalnızca öğrenci numarası ve karşılık gelen notun kodlandığı sınav kağıtlarının notlarının bilgisayar ortamına aktarımını kolaylaştırmak / hızlandırmak amacıyla yazmıştım. Ancak yeni versiyonla birlikte KANO artık çoktan seçmeli sorulara verilen yanıtları da değerlendirebilmektedir. Bir webcam veya bir akıllı telefon yardımıyla kağıtları okutabileceğiniz gibi, görüntüleri bir tarayıcı ile bilgisayara aktarıp (bu işi çok hızlı yapabilen tarayıcılar var) KANO'nun "Dizin Tarama Modu" ile saniyede onlarca kağıt hızında okuma yaptırabilirsiniz.

KANO v2.0 - Yenilikler

Daha önce, son yayınladığım sürüme birkaç ekleme yapmış ama bir türlü yayınlama fırsatı bulamamıştım. Onları da dahil ederek:

  • Test kağıtlarının da okunması ve değerlendirilmesini için gerekli pek çok seçenek (çoktan seçmeli sınavlarda soru iptal etme, sorulara ayrı ayrı puan verme, bir soruya birden fazla doğru cevap girebilme, yanlış soru başına puan kırma, belli sayıda yanlışın bir doğruyu geçersiz kılması...)
  • Canınızın istediği formatta formlar hazırlayabilmenizi sağlamak için kontrolü tamamen size bırakan Lir dili (teknik detaylara bulaşmak istemezseniz 20, 25, 30 soruluk yapılandırma dosyalarını ve şablon dökümanları indirme sayfasından indirebilirsiniz.)
  • SSL destekli sunucu modu (akıllı telefonlarla not okuma)
  • Kötü aydınlatma koşullarına ve gürültüye çok daha dayanıklı yeni bir algoritma
  • Okuma esnasında okunan kağıda notun yazılmasını mümkün kılmak için yazıcı desteği
  • Öğrenci listesi yükleme zorunluluğu bulunmaksızın öğrenci numarası ve sınav notu girişi (önceki sürümlerde numaraya karşılık ad soyad bilgisinin çekilmesi ve numaranın doğrulanması için okuma işleminden önce öğrenci listesi yüklenmesi gerekiyordu.)

Not: Aşağıda yer alan bilgiler önceki sürüme aittir. Bayram tatili bitti ve malesef sayfadaki açıklamaların tümünü güncelleyemedim. Güncel sürümü "İndir" sayfasından indirebilirsiniz. En kısa sürede, indirme sayfasına 20, 25 ve 30 soruluk word şablonlarını ve yapılandırma dosyalarını da ekleyeceğim...


Notların aktarımı için kağıtlara küçük bir form yerleştirilmesi ve bilgisayara ucuz/basit bir webcam bağlanması yeterlidir. Kullanıcının sayfalara yerleştireceği formu istediği gibi tasarlayabilmesi ve okunması istenen verilerin formdan nasıl okunup ne şekilde değerlendirileceğinin kullanıcı tarafından belirlenmesi sağlanmıştır.


Programın kendisinden bekleneni yapabilmesi için iyi yapılandırılması gerektiğinden, programı kullanmaya karar vermeden önce kullanıma hazırlama ile ilgili bilgileri okuyunuz. Programın işe yarayabilmesi için kağıtlara yerleştirilecek bir form tasarlanması ve formun nasıl okunacağının programa doğru bir şekilde tanıtılması gerekmektedir.


Henüz program için bir form tasarlayıp kağıtlara yerleştirmediyeniz bile bu programı kullanarak bir kameraya ihtiyaç duymadan programın sağladığı kısayollar yardımıyla not girişlerinizi hızlandırıp güzelce formatlanmış excel dosyaları hazırlayabilirsiniz. Kısayollarla ilgili daha fazla bilgi için ana penceredeki (i) simgesine tıklayıp "Klavye Kısayolları" sekmesini açabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: kano, kağıt notu okuma programı, notları excele aktarma, not okuma programı, bilgisayara notları aktarma
© 2015-2022 Hüseyin Atasoy