AtasoyWeb - Hüseyin Atasoy
Bir bilgisayar mühendisi için programlama dili, öğrendiklerini sınadığı, deneyler yaptığı bir laboratuvardır ve mühendisler deneylerini, kestiremedikleri sonuçları gözlemlemek için değil, öngördükleri sonuçları doğrulamak için yapar...

Alt Ağ Parçalayıcı

Bir ağı, belirtilen sayı kadar alt ağa parçalar. Her alt ağın kendi adresini, yayın adresini ve barındırabileceği maximum bilgisayar sayısını hesaplayıp listeler.
Alt Ağ Parçalayıcısı
Gereksinimler: Microsoft .Net Framework 3.5
Son sürüm: 1.0.0
Dosya: tıklayınız

Bu minik araç verilen ağ adresini istenen sayıda alt ağa böler. Her alt ağın başlangıç adresini, bitiş adresini ve alt ağ içinde dağıtılabilecek ip adresi sayısını listeler. İstenen alt ağ sayısı 2 veya katları değilse belli bir ip adresi aralığı kullanım dışı kalır. Yani aslında ağ 2nin katı olan bir üst sayı kadar ağa parçalanır ama sadece istenen sayı kadarı görüntülenir. Program bu durumda boşa giden ip adresi sayısını da görüntüler.

Program IP adresi sınıfını otomatik olarak tespit etmez. Adres sınıfı, girilen alt ağ maskesi yardımıyla tespit edilir. Örneğin normalde B sınıfı olan 164.55.0.0 adresi için ağ maskesi 255.255.255.0 olarak girilirse bu ip C sınıfı olarak işlenir. Eğer aynı ip B sınıfı olarak işlenmek istenirse ağ maskesi için 255.255.0.0 değeri girilmelidir...

Ek olarak "Ağ Adresini Bul" kısmında verilen bir ip adresinin, ağ maskesine göre hangi ağa ait olduğu da hesaplanabilir...

Posted: 03/12/2010 13:46
Keywords: ağı alt ağlara bölme, ağ parçalama programı

Leave Comment

 
You are replying to comment #-1. Click here if you want to cancel replying.

 

Comments (2)

akif
Reply
29/05/2011 18:08
#1

hocam yaptığınız programın işlem sonuçları yanlış internetten araştırıp programınızı isterseniz gözden geçiriniz. Ekran resmine göre ip adresi b sınıfı fakat c sınıfına göre çözmüşünüz. İyi çalışmalar.

Hüseyin Atasoy
Reply
29/05/2011 18:46
#2

Uyarınız için teşekkürler. Fakat programda aslında bir yanlışlık yok. Dediğiniz gibi ekran görüntüsündeki IP adresi B sınıfı. Program IP adresi sınıfını girilen alt ağ maskesine göre seçtiği için, ekran görüntüsündeki alt ağ maskesi, IP adresinin C sınıfı olarak algılanmasına sebep oluyor. Programda alt ağ maskesini olması gerektiği gibi 255.255.0.0 olarak girerseniz problem olmayacak.
http://www.subnetmask.info/
Bu adreste 'Force as Class' kısmı var. Ekran görüntüsünde de program, adresi C sınıfı olarak algılamaya zorlanmış oluyor.

 
Şu an bu sayfada 1, blog genelinde 11 çevrimiçi ziyaretçi bulunuyor. Ziyaretçiler bugün toplam 1182 sayfa görüntüledi.
 
Sayfa 45 sorgu ile 0.04 saniyede oluşturuldu.
Atasoy Blog v4 © 2008-2021 Hüseyin Atasoy