AtasoyWeb - Hüseyin Atasoy
AtasoyWeb
Hüseyin Atasoy'un Programlama Günlüğü

Beni Kim Silmiş, Facebook Uygulaması

Facebookta sizi kimin sildiğini veya eklediğini takip etmenizi sağlayan facebook uygulaması.

Versiyon 2 (28/05/2011)

Beni Kim Silmiş facebook uygulaması versiyon 2

Uygulama: Beni Kim Silmiş

Ekran Görüntüleri: 2. Adım, 3. Adım

İlgili sayfa: Beni Kim Silmiş (Masaüstü uygulama)

Güncelleme (21/06/2011)

Sayfanın kullanıcılara verdiği kodda, güvenlik filtrelerimize takılan karakter kombinasyonları bulunabiliyordu. Kodlama metodunun alfabesine yasaklı karakter kombinasyonlarının yerini alacak yeni karakterler eklenerek sorun giderildi. Ancak daha önce bu hata ile karşılaşan kullanıcılar, kendilerine verilen kod sorunlu olduğu için eski kodlarını kullanamayacak.

Uygulamanın kısa bir süre önce yayına girmiş olmasına rağmen şu an veritabanında 267725 kişinin kaydı var. Boyut arttıkça yönetim ve yedekleme zorlaşıyor. İleride boyut artışının sebep olabileceği problemlerin önüne geçmek amacıyla veritabanımızı emekli etmeye karar verdik. Uygulamanın veritabanı olmadan hizmet vermeye devam etmesi için kullanıcıların listelerini kendi bilgisayarlarında saklayabilmelerine olanak tanıyan bir yöntem hazırladık. Yeni yöntem sayesinde bilgileriniz sizin bilgisayarınızda tutulacağı için bilgilerinizin gizliliği konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak...

Yenilikler

  • Bir önceki versiyonun son güncellemesinde başlatılan Graph APIsine geçiş çalışması tümüyle tamamlandı.
  • Yeni bir arayüz hazırlandı, arayüz ajax ve javascript ile desteklendi.
  • Sayfalar arası geçiş ve yanıt süreleri kısaltıldı.
  • Veritabanı bağımlılığı ortadan kaldırıldı. Yeni versiyonda gerekli bilgiler önce şifrelenir ve daha sonra şifreli veri, transfer işlemini kolaylaştırmak amacıyla basit bir kodlama işleminden geçirilir. Elde edilen kod düz metin formatında kullanıcıya gönderilir. Kullanıcı, değişiklik kontrolü yapmak istediğinde, kendisine verilen ve listesi ile ilgili bilgileri barındıran kodu sayfadaki ilgili kısma yapıştırır. Sayfa bu kodu alır, ayrıştırır, güncel liste ile karşılaştırır ve değişiklikleri kullanıcıya bildirir.

Versiyon 1

Beni Kim Silmiş facebook uygulaması

Güncelleme (26/05/2011)

Bir önceki güncellemede (01/05/2011) silinen kullanıcıların listeleri tekrar kaydedilirken problem yaşanıyordu. Sorun giderildi.

Güncelleme (01/05/2011)

  • Facebook, hesabını tümüyle silen kullanıcıların bilgilerini de siliyor. Uygulama, böyle durumlarda kullanıcının adını, kaydedilmiş olan ID yardımıyla facebooktan çekemediği için '? (Hesabını dondurmuş)' bilgisi veriyordu. Bu güncelleme ile IDlerin yanında isimlerin de saklanması sağlanarak, hesabını silmiş veya dondurmuş olan kullanıcıların isimlerinin gösterilebilmesi sağlandı.
  • 01/05/2011 tarihinden önce uygulamayı kullanan kullanıcılara ait kayıtlar, isim bilgisi barındırmadığı için silinmiştir. Bu sebeple bu tarihten sonra uygulamayı kullanacak olan kullanıcılar, daha önce uygulamayı kullanmış olsalar bile yeni kullanıcı olarak tanımlanacak ve listeleri yeniden kaydedilecektir...
Yazar: Hüseyin Atasoy
Posted: 22/04/2011 20:21
Keywords: facebookta silenleri görme, beni kim silmiş, listesinden silenler

Leave Comment

 
You are replying to comment #-1. Click here if you want to cancel replying.

 

Comments (1)

ceyhanmedya
Reply
23/09/2011 23:17
#1

tebrik ederim çok güzel olmuş...

 
Şu an bu sayfada 1, blog genelinde 13 çevrimiçi ziyaretçi bulunuyor. Ziyaretçiler bugün toplam 890 sayfa görüntüledi.
 
Sayfa 45 sorgu ile 0.015 saniyede oluşturuldu.
Atasoy Blog v4 © 2008-2023 Hüseyin Atasoy