AtasoyWeb - Hüseyin Atasoy
AtasoyWeb
Hüseyin Atasoy'un Programlama Günlüğü

Firephone: Web Tabanlı Görüntülü Görüşme Uygulaması

Firephone, tarayıcılar üzerinde çalışan, WebRTC ve Firebase tabanlı bir eşten-eşe görüntülü görüşme uygulamasıdır.
Firephone ekran görüntüleri

Kaynak kodlar: github > firephone

Uygulamayı yazmaya geçen Kurban Bayramı tatilinde başlamıştım. Amacım sadece Firebase'i kurcalayıp alıştırma amaçlı basit bir uygulama yazmaktı. Tatil bitti ama uygulama bitmedi ve bu aralar zaman ayırmam imkansız. Uygulama bu haliyle çalışıyor olsa da çok eksiği var, biraz daha geliştirilmesi gerekiyor. Uygulamayı geliştirmeye devam etmek isterseniz açık kaynak kodlu olarak yayınladım: firephone

Yapılacaklar

"Yapılacaklar"dan ziyade uygulamanın kullanışlı olabilmesi için "Yapılması gerekenler"i sıralayayım. Dediğim gibi; hevesim kaçtı benim ama uygulamayı geliştirmeye devam etmek isteyen olursa bunlar belki fikir verir:

  • WebRTC'nin desteklediği ve uygulamanın NAT'ı aşabilmesi için kullandığı yöntem (STUN sunucusu) bazı ağlarda yetersiz kalıyor. Mobil ağlarda her iki tarafın da iç ve dış ip ve port bilgilerini elde edebilmemize rağmen eşten eşe bağlantı kuramıyoruz. UDP paketlerine bir şeyler oluyor; çözemedim. Bu durumda bir TURN sunucusu şart gibi görünüyor. Ama araya sunucu girmesini ve "eşten-eşe" mantığının bozulmasını istemiyorum.
  • Uygulama, WebRTC destekli tüm tarayıcılarda çalışsa da Android tarafında uygulamanın arkaplanda çalışıyor kalabilmesi için bir sarmalayıcı uygulamaya ihtiyacı var. Arama geldiğinde bildirim alınabilmesi için Firebase izleyicilerinin de oraya taşınması ve canlı tutulması lazım.
  • Uygulamanın her an çevrimiçi tutulması gerekli görülmüyorsa Android uygulaması yerine bir Chrome uygulaması da yazılabilir. İlgili servis işçisi kodlarını da github'a attım.
  • Açılan veri kanalı üzerinden mesajlaşmak mümkün. Kanal şu an zaten açılıyor ve aramaların sonlandırılması için gerekli iletişim bu kanal üzerinden yapılıyor. Diğer eksiklikler giderilirse bu kısım basit; sadece bir mesajlaşma arayüzü yazılacak.
Yazar: Hüseyin Atasoy
Posted: 02/10/2016 14:22
Keywords: firephone, firebase, görüntülü görüşme, web tabanlı uygulama

Leave Comment

 
You are replying to comment #-1. Click here if you want to cancel replying.

 

Comments (2)

Soave Marco
Reply
04/05/2020 16:10
#1

Hello Hüseyin,
I'm interested in your projects Lanphone and Firephone.
Do you still support them?
I tried the Lanphone (PC and Android version) but they don't seems to work.
Is there any way I can get this software, maybe I can buy a working one.
Thanks in advance for a quick reply.
Best regards, Soave Marco (Belgium).

Hüseyin Atasoy
Reply
06/05/2020 01:51
#2

Hello,
Unfortunately both of them are no longer under development.
But LANPhone should work both on Android and Windows. Its last version was stable. Maybe your firewall is blocking LANPhone's connections.

 
Şu an bu sayfada 1, blog genelinde 2 çevrimiçi ziyaretçi bulunuyor. Ziyaretçiler bugün toplam 742 sayfa görüntüledi.
 
Sayfa 45 sorgu ile 0.014 saniyede oluşturuldu.
Atasoy Blog v4 © 2008-2024 Hüseyin Atasoy