AtasoyWeb - Hüseyin Atasoy
Bir bilgisayar mühendisi için programlama dili, öğrendiklerini sınadığı, deneyler yaptığı bir laboratuvardır ve mühendisler deneylerini, kestiremedikleri sonuçları gözlemlemek için değil, öngördükleri sonuçları doğrulamak için yapar...

Spektral Sızıntı ve Pencere Fonksiyonları

Pencere fonksiyonları ne işe yarar, nasıl kullanılır? Spektral sızıntı nedir, nasıl giderilir?

Spektral Sızıntı (Spectral Leakage)

Spektral sızıntıyı bir örnek ile açıklayayım; basit, tek frekanslı bir sinüzoidal dalganın frekans spektrumu çizilmek istenirse, sahip olduğu frekans değeri üzerinde bir tek düz çizgi olur. Ancak bu dalganın örnekleri alınıp fft ile işlendiğinde, ortaya çıkacak frekans spektrumunda bir tek çizgi değil sahip olduğu frekanslara yakın frekansları da örten bir eğri ile karşılaşılır. İşte bu duruma "spektral sızıntı" denir. Yanda bu durumu doğrulamak için yazdığım programın ekran görüntüsü var. Resimde frekans spektrumunun 400 ve 800 hertzi gösteren bölgelerinde tek bir dik çizgi bulunması gerekirken bu çizginin genişlediği ve yakın frekanslara da yayıldığı gözlemlenebilir.

Pencere Ve Pencereleme (Windowing)

Sinyaller işlenmeden önce belli sayıda örnek içeren parçalara ayrılır. İşte bu parçaların herbirine pencere adı verilir. Pencere fonksiyonları, sinyal parçalarını çarpan fonksiyonlardır. Bu fonksiyonlar yardımıyla sinyal parçalarının orta kısımlarının vurgulanması sağlanır. Pencerelerin başlangıcına ve bitişine yakın kısımlar söndürülür. Bu sayede spektral sızıntı zayıflatılır.

Bazı Pencereleme Fonksiyonları

En çok bilinen ve kullanılan pencere fonksiyonlarının bir kısmı ve sinyale etkilerinin grafikleri aşağıdadır. (Aslında önemli olan sinyale değil frekans spektrumuna etkileri). B değeri fonksiyonların eşdeğer gürültü bandgenişliğinin yaklaşık değerini ifade eder. Bu değer farklı örnek sayıları için farklı çıkabilir. Yaklaşık B değerleri saniyede 128 defa örneklenmiş bir cosinüs dalgası kullanılarak elde edildi. (Eşdeğer gürültü bandgenişliği kavramı da bir başka yazının konusu olsun.)

Dikdörtgen (rectengular) pencere: ω(n)=1, B=1

Hamming penceresi: ω(n)=0.54-0.46*cos(2*pi*n/(N-1)), B=1.37

Hann penceresi: ω(n)=0.5-0.5*cos(2*pi*n/(N-1)), B=1.5

Cosinüs/sinüs penceresi: ω(n)=cos(pi*n/(N-1)-pi/2)=sin(pi*n/(N-1)), B=1.24

Lanczos penceresi: sinc(2*n/(N-1)-1), sinc(x)=sin(pi*x)/pi*x, B=1.31

Bartlett penceresi: (1-(2/(N-1))*|n-(N-1)/2|), "||": mutlak değer, B=1.33

Blackman pencereleri: a0 - a1*cos(2*pi*n/(N-1)) + a2*cos(4*pi*n/(N-1)), a0=(1-α)/2, a1=1/2, a2=α/2 ve genelde kullanılan α değeri: 0.16, B=1.73

Aşağıda pencerelerin sinyallere etkisi gösterilmektedir. Pencerelenen sinyallerin bir kısmının 0 ile başlayıp sonlandığı (zero end-points), bir kısmının ise sıfırdan büyük değerlerle başlayıp sonlandığı (non-zero end-points) gözlemlenebilir...

Hamming Penceresi Hann Penceresi
Resimler: Hamming Ve Hann Pencereleri

Cosinüs Penceresi Lanczos Penceresi
Resimler: Cosinüs Ve Lanczos Pencereleri

Bartlett Penceresi Blackman Penceresi
Resimler: Bartlet Ve Blackman Pencereleri
Posted: 12/12/2009 21:23
Keywords: pencere fonksiyonları, spektral sızıntı, pencereleme

Leave Comment

 
You are replying to comment #-1. Click here if you want to cancel replying.

 

Comments (4)

Ceylan
Reply
04/08/2012 20:26
#1

Merhaba. Sitenizi takip ediyorum. Çok faydalı bir site. Size bir sorum olacaktı. Dikdörtgen Pencere fonksiyonu y ekseninde 1 değerine eşit yani y=1 gibi bir fonksiyon. Pencerelemede de sinyali pencere fonksiyonu ile çarpttığımıza göre bu fonksiyonun etkisi yok gibi olacak. Bu durumda bu fonkisyonun ne faydası var. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Hüseyin Atasoy
Reply
05/08/2012 04:58
#2

Sinyali dikdörtgen pencere ile çarpmak, sinyalin bir  kısmını aynen almak demek. Ama sinyalin belli bir kısmını alırken, geri kalan kısmını sıfırlamış oluyoruz.

ayşe
Reply
05/12/2012 13:10
#3

anlatım için çok teşekkürlerr

erdem
Reply
05/01/2014 22:24
#4

tesekkurler

 
Şu an bu sayfada 1, blog genelinde 4 çevrimiçi ziyaretçi bulunuyor. Ziyaretçiler bugün toplam 2117 sayfa görüntüledi.
 
Sayfa 47 sorgu ile 0.053 saniyede oluşturuldu.
Atasoy Blog v4 © 2008-2022 Hüseyin Atasoy