AtasoyWeb - Hüseyin Atasoy
Bir bilgisayar mühendisi için programlama dili, öğrendiklerini sınadığı, deneyler yaptığı bir laboratuvardır ve mühendisler deneylerini, kestiremedikleri sonuçları gözlemlemek için değil, öngördükleri sonuçları doğrulamak için yapar...

Tablet Panel

OBDII destekli otomobiller için Windows işletim sistemli tablet veya dizüstü bilgisayarlarda çalışan gösterge paneli.
OBDII Tablet Panel Göstergeler
Gereksinimler: Microsoft .Net Framework 4
Son sürüm: 1.0.0.16
Dosya: tıklayınız

Tablet Panel SeçeneklerProgram yardımıyla, OBDII portu bulunan otomobilinizde, normalde gösterge panellerinin göstermediği bazı bilgileri gerçek zamanlı olarak Windows yüklü bir tablet veya dizüstü bilgisayarda görebilirsiniz.

Programı otomobilinizdeki kontrol birimi ile haberleştirmek için gerekli olan cihaza, internette "ELM327 bluetooth" kelimelerini aratarak ulaşabilirsiniz (20-25 TL)...

Cihazı OBDII portuna taktıktan sonra bluetooth veya usb üzerinden (kablolu veya kablosuz versiyonları var) bilgisayarınıza bağlayın. Ana ekranın üst kısmındaki kırmızı işarete tıklayın ve seri portu seçerek "Tamam" butonuna tıklayın. Bağlantı sağlanmaya çalışılırken işaret sarı yanar, eğer bağlantı sorunsuz bir şekilde sağlanırsa yeşile döner ve bilgileri gerçek zamanlı olarak bilgisayarınızın ekranında görürsünüz.

Gelecek hafta sonu fırsatım olursa kısa bir video yayınlarım.

Tablet Panel KarşılamaBu programın da hikayesinden bahsedeyim. Biliyorsunuz; bir bayram tatili daha geçti, gitti. Haftanın başında, internette dolanırken, arabalardaki bilgisayarların dış dünyaya açılan bir portları (OBD) olduğu okumuştum. OBD (On-board diagnostics) portları sayesinde, otomobilleri kontrol eden elektronik birim (ECU) ile iletişim kurabiliyor, anlık olarak bütün sensör verilerini sorgulayabiliyorsunuz. Bu portu kullanarak, otomobilin ana bilgisayarı, çevre birimlerle haberleşirken, verilerin aktığı veri yolundaki (CAN-BUS) paketleri izlemek ve hatta EEPROM'a kayıtlı, değiştirilmesi etik ve yasal olmayan bazı bilgileri değiştirmek bile mümkün.

ECU ile diyalog kurmanın heyecan verici olduğunu düşünerek bu konuda ne bulduysam okumaya başladım. Bir yandan sipariş ettiğim cihazların gelmesini beklerken, diğer yandan yazmayı planladığım programa güzel bir arayüz hazırlamaya çalışıyordum ama sipariş ettiğim bir parça, tatilde kargolar çalışmadığı için bana hala ulaşmadı. Zaten konular o kadar çok dallanıyor ki, bu tip konular birkaç günlük tatile sığacak şeyler değil. Yani özetle; hevesim kaçtı. Programa başta eklemeyi düşündüğüm daha bir sürü özellik vardı ama bu haliyle de otomobilinizin göstergelerinin göstermediği bir sürü veriyi anlık olarak görebilirsiniz.

Harici Bağlantılar

  • ELM327 Datasheet
  • OBDII PIDs
  • AGauge (Gösterge çizimlerini yapmak için faydalandığım kodlar. Kodların yeni halini ilk fırsatta CodeProject'te de paylaşacağım...)

Leave Comment

 
You are replying to comment #-1. Click here if you want to cancel replying.

 

Comments (5)

Mustafa Bucak
Reply
30/07/2015 23:03
#1

İlgi çekici ve bir o kadarda detaylı bir konu. Elinize sağlık hocam

Baki Göçer
Reply
08/01/2016 04:54
#2

Merhaba,güzel bir çalışma olmuş,tebrik ederim,bu konu tamda benim şu aralar çok merak sardığım bir konu.Merak ediyorum bu uygulama herhangi bir işletim sistemi olmadan nasıl yapılabilir,Yani aracın orjinal analog gösterge paneli değiştirilerek lcd panel takılarak bu uygulamamın çalıştığını düşünüyorum da,hoş bir görüntü olurdu yeni pasat,tesla gibi arabalardaki gibi,ama kontak çevrildiğinde bir işletim sisteminin başlaması hiç hoş ve uygun olmaz değil mi :) bu konuda yardım edebilirseniz çok sevinirim, teşekkürler. Saygılar

Hüseyin Atasoy
Reply
08/01/2016 08:32
#3

Kesinlikle hoş olurdu. İllaki bir Windows tablet olması gerekmiyor. Bir mikrodenetleyici yardımıyla uygun bir yazılım yazılarak belirttiğiniz şey yapılabilir. Kabaca bir hesapla bir Windows tabletten çok daha ucuza da gelir. Yalnız göstergelerin güzel grafiklerle ekrana yansıtılması mikrodenetleyici için ciddi bir yazılım yazılmasını gerektiriyor. Ama sonuçta güzel bir fikir. Boş zamanım olsaydı hemen işe koyulurdum :)

Zafer OCAKDAN
Reply
31/12/2019 10:46
#4

bu programda bir gelişme varmı hocam. bize böyle bir yazılım lazım. Can hattı üzerinden aldığı değerleri tablet üzerinden ekrana yansıtacak. motor devri. yağ basıncı, yağ sıcaklığı, soğutma suyu sıcaklığı gibi. Dinoma üzerinde yerde çalıştırılan ecm li araçların çalışmasını sağlayan bir cihazımız var ona uygulamayı planlıyoruz. teşekkürler.

Hüseyin Atasoy
Reply
06/01/2020 22:49
#5

Programı geliştirmeyi bıraktım, çok zaman geçti üzerinden. Ama programı bu haliyle bahsettiğiniz tüm verilere erişmek için kullanabilirsiniz.

 
Şu an bu sayfada 1, blog genelinde 5 çevrimiçi ziyaretçi bulunuyor. Ziyaretçiler bugün toplam 1110 sayfa görüntüledi.
 
Sayfa 48 sorgu ile 0.042 saniyede oluşturuldu.
Atasoy Blog v4 © 2008-2021 Hüseyin Atasoy