AtasoyWeb - Hüseyin Atasoy
AtasoyWeb
Hüseyin Atasoy'un Programlama Günlüğü

Wifi Dosya Yöneticisi

Android işletim sistemli cihazlar ile Windows yüklü bilgisayarlar arasında Wifi üzerinden karşılıklı olarak dosya transferi gerçekleştirilebilmesini sağlar.
Android Wifi Dosya Yöneticisi
Gereksinimler: Android 1.5+
Microsoft .Net Framework 3.5
Son sürüm: 1.1
Dosya: tıklayınız

Not: Bağlantıların güvenlik duvarınız tarafından engellenmesi halinde iki program arasındaki iletişim mümkün olmayacaktır. Programların birbirine bağlanamaması halinde bağlantılarınızın güvenlik duvarınız tarafından engellenmediğinden emin olunuz.

Ne zamandır android için program yazmak istiyordum. Aklıma yazmaya değecek yeni birşey gelmediği için daha önce Windows'a yazdığım LANPhone isimli programın Android üzerinde çalışacak bir versiyonunu yazmaya karar verdim. Ama Windows'ta çalışan sürümde bir sürü hata var. Bu yüzden LANPhone'u androide yazmakla 10 gün kadar uğraştıktan sonra projeyi rafa kaldırıp bu programa başladım. Yakın bir zamanda şu an yayında olan LANPhone'u güncelleyip, android sürümünü de yayınlayacağım...

Asıl konuya gelelim. Cihazınızın içeriğini sık değiştiriyorsunuz. Cihazınızın bluetoothu yok veya bluetoothun hızından memnun değilsiniz. Dosya aktarımı için cihazınızı usbden bilgisayara bağlayıp durmaktan sıkıldınız. O halde sizin de böyle bir programa ihtiyacınız olabilir. Bu program sayesinde kablosuz ağınızı kullanarak cihazınıza dosya aktarabilir, cihazınızdan dosya alabilir, dosya sistemi üzerinde isim değiştirme, yeni klasör oluşturma, dosya/klasör silme gibi temel işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Program iki parçadan oluşur. Bir parçası Windows yüklü bilgisayarınız, diğeri Android yüklü tabletiniz/telefonunuz üzerinde çalışır. Bu iki program soketler ve uygulama katmanında çalışan minik bir protokol yardımıyla haberleşir. Program kullanıcıyı IP adresleri ile uğraştırmaz. Kullanıcı, telefonda ve bilgisayarda programları çalıştırıp birinin verdiği 6 haneli şifreyi diğerine girer ve bağlantıyı kurar:

  • Başlangıç dizini, bağlantı kurulur kurulmaz listelenecek olan dizindir. Bu dizin elle değiştirilebilir veya bulunulan dizinde sağ tıklanarak "Bu Konumu Başlangıç Dizini Yap" menüsüne tıklanabilir. Bu kısma, dosya sisteminde yer almayan bir konum girilmemelidir.
  • Bulunulan dizine dosya yüklemek için yüklenecek olan dosya, programdaki listenin üzerine sürüklenip bırakılır. Aynı anda sadece bir dosya yüklenebilir.
  • Bir dosyayı silmek, indirmek veya dosyanın adını değiştirmek için dosyanın üzerine sağ tıklanıp menüden ilgili seçenek seçilir.
  • Dosya aktarımlarında hız, saniyede birkaç megabayta kadar çıkabilir...
Yazar: Hüseyin Atasoy
Posted: 19/08/2011 11:42
Keywords: wifi dosya yöneticisi, telefona wifi üzerinden dosya aktarma, wifi file explorer, android

Leave Comment

 
You are replying to comment #-1. Click here if you want to cancel replying.

 

Comments (12)

yılmaz
Reply
14/01/2012 02:07
#1

galaxsı 5830 aldım vifi ayarlarına baglandıgımda başka yerlerde baglanıyor evımde kablosuz oldugu halde baglanmıyor modemı buluyor ama baglantı kesildı diyor ne yapmam lazım modem de mı?bir sorun var

Hüseyin Atasoy
Reply
14/01/2012 10:34
#2

Tam olarak anlayamadım; telefonu ağa mı bağlayamıyorsunuz yoksa program mı bağlanamıyor? Eğer program bağlanamıyorsa, güvenlik duvarı bilgisayar üzerinde çalışan programı engelliyor olabilir.

hakan
Reply
01/09/2012 00:32
#3

çok teşekkürler böyle bi program arıyordum uzun zamandır yok ftf clien yok ip falan..en mükemmeli bu ama bide telefondan pcdeki dosyaları görsek ve indirme değilde direk okuma ile film resim vs. telefonda oynatabilsek mükemmel olurdu ...eline sağlık..

turkay
Reply
01/09/2012 02:34
#4

programı telefonda açtıktan sonra

wifi kilidi aktifleştirildi.
uyku kilidi aktifleştirildi.

yazıyor pcde program acık telefonda program acık pc deki programın sifresini telefona giriyorum sifre yanlıs diyor telefonun wifi açık modeme baglı pc de aynı sekilde w7 kullanıyorum yonetici olarak acıyorum felan ama yemedi varmıdır bi cozumu.

Hüseyin Atasoy
Reply
21/09/2012 17:28
#5

Bazı kullanıcılarda problem yaratıyor galiba.
Güvenlik duvarı programı engelliyor olabilir. Bilemiyorum.

irfan
Reply
01/08/2013 22:03
#6

Teşekkürler, gerçekten kullanışlı bir program

Selahattin
Reply
15/12/2015 20:08
#7

merhaba bende programlama okuyorum,benzeri bir uygulama yapmak istiyorum.
Şifreleme ile bağlantı kurulması olayını nasıl yaptınız acaba? Uzun süre geçmiş gerçi ama yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

Hüseyin Atasoy
Reply
11/05/2016 08:51
#8

Dediğiniz gibi uzun süre geçti üzerinden ve hiç hatırlamıyorum :)

hasan
Reply
21/02/2016 12:25
#9

uygulama güvenlik duvarı isteğini kabul ederek çalışıyor. benim sormak istediğim paylaşılan dosyalar aktarılırken internet kotasını kullanıyor mu yoksa bu işi modem mi yapıyor.

Hüseyin Atasoy
Reply
22/02/2016 09:38
#10

İnternet kullanılmıyor, internete bağlı olmanız da gerekmiyor. Modem, telefonla bilgisayar arasında aracılık yapıyor sadece.

Doç.Dr.Recep AYDIN
Reply
05/03/2017 23:24
#11

Merhaba Hocam; Programı indirdim, ancak indirilen dosya Truva atı virüsü içeriyor karantinaya alındı mesajı veriyor. Riskler: Truva atı (HEUR/QVM03.0.0000.Malware.Gen
Güvenlimi kurayımmı?

Hüseyin Atasoy
Reply
20/03/2017 08:22
#12

Program Android telefondan bağlantı beklemek için kendini ağa açar. Antivirüsler bunu tehdit olarak algılayabilir. Programın içinde kesinlikle zararlı yazılım yok.

 
Şu an bu sayfada 1, blog genelinde 1 çevrimiçi ziyaretçi bulunuyor. Ziyaretçiler bugün toplam 307 sayfa görüntüledi.
 
Sayfa 56 sorgu ile 0.128 saniyede oluşturuldu.
Atasoy Blog v4 © 2008-2023 Hüseyin Atasoy